MK

Кајетано Сармиенто

Кајетано Хосе Сармиенто Тунароса (шпански: Cayetano José Sarmiento Tunarrosa; р. 28 март 1987) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Канондејл.[1] Роден во Аркабуко, Бојака, Сармиенто се натпреварува како професионалец од 2010, настапувајќи за екипата Аква & Сапоне, пред да се пресели во Ликвигас-Канондејл за сезоната 2012.[2] Кајетано Сармиенто Сармиенто […]

Continue Reading
MK

Мелани Амаро

Мелани Ан Амаро (родена на 26 јуни. 1992) е пејачка родена на Британските Девствени Острови која победи во првата сезона на Икс Фактор (САД) во 2011 г., обезбедувајќи си музички договор со „Syco Music“ и „Епик Рекордс“ вреден 5 милиони американски долари долари. Мелани Амаро Биографски податоци Родено име Мелани Ан Амаро Роден(а) 1992 јуни26 […]

Continue Reading
MK

NGC 7049

NGC 7049 — леќеста галаксија во соѕвездието Индијанец, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. NGC 7049 Соѕвездие Индијанец Епоха Ј2000.0 Положба Ректасцензија 21 ч 19 м 0,2 с Деклинација -48° 33′ 41″” Положбен агол 57° Податоци од набљудување Вид на тело леќеста галаксија Морфолошки вид S0 Привиден сјај(видлив) 10,6 Привиден сјај(во […]

Continue Reading
MK

Загрозен вид

Загрозен вид е организам кој е во опасност да изумре поради неговата малубројност, или поради заканите што произлегуваат од промената на животната околина и начин на издршка. Меѓународниот сојуз за заштита на природата (МСЗП, IUCN) смета дека дури 40 % од видовите на светот се на некој начин загрозени. Сибирски тигар – критично загрозен подвид на […]

Continue Reading
MK

Шлезвиг-Фленсбург

Шлезвиг-Фленсбург (германски: Schleswig-Flensburg; дански: Slesvig-Flensborg) — округ во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Шлезвиг-ФленсбургKreis Schleswig-Flensburg округ Знаме Грб Земја  Германија Покраина Шлезвиг-Холштајн Седиште Шлезвиг Површина  • Вкупна 2.072 км2 (800 ми2) Население (31 декември 2019)[1]  • Вкупно 201.156  • Густина 97/км2 (250/ми2) Часовен појас CET (UTC+1)  • Лете (ЛСВ) CEST (UTC+2) Рег. таб. SL Мреж. место schleswig-flensburg.de Округот се граничи со (од […]

Continue Reading
MK

NGC 3545B

NGC 3545B — елиптична галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот не претставува Дрееров објект. NGC 3545B Соѕвездие Голема Мечка Епоха Ј2000.0 Положба Податоци од набљудување Вид на тело елиптична галаксија Морфолошки вид E-S0 Привиден сјај(видлив) 13,8 Привиден сјај(во честот. појас.) 14,8 Површински сјај 12,4 m/лм2 […]

Continue Reading
MK

Црква „Св. Ѓорѓи“ – Кучково

Свети Ѓорѓи (позната и како: Свети Ѓорѓија Победоносец) — македонски православен храм и главна манастирска црква на Кучковскиот манастир, во скопското село Кучково, Општина Ѓорче Петров[1]. Свети Ѓорѓи Влезот во Кучковскиот манастир во селото Кучково македонска православна црква Епархија Скопска Архијерејско намесништво Северноскопско Парохија Ѓорчепетровска Местоположба Координати 42°4′5″N21°17′59″E Место Кучково Општина Ѓорче Петров Држава Македонија […]

Continue Reading
MK

Лозарско движење

Членовите на Младата македонска книжовна дружина биле познати под името Лозари. Меѓу нив се вбројуваат: Гоце Делчев, Даме Груев, Ѓорче Петров, Христо Матов, Петар Попарсов, Иван Хаџи Николов, Коста Шахов, Ѓорѓи Баласчев, Димитар Мирчев, Христо Попкоцев, Александар Караѓулев, Ѓорѓи Белев, Андреј Љапчев, Тома Карајовов, Наум Туфекчиев, Војдан Чернодрински и други. Уставот на Младата македонска книжовна […]

Continue Reading
MK

ФК Фулам

ФК Фулам е професионален фудбалски клуб од Фулам, Лондон, Англија. Моментално се натпреварува во Премиер лигата, највисоката лига по ранг во англискиот фудбал. Фулам Целосно име Фудбалски клуб Фулам Држава Англија Прекар Котиџерс Основан 1879 Бои         бела и црна Стадион Крејвен КотиџЛондон, Англија Капацитет 25,700 Сопственик Шахид Кан Претседател Шахид Кан Менаџер Скот Паркер Лига […]

Continue Reading
MK

Античка Македонија

Античка Македонија или само Македонија се наоѓала во централниот дел на Балканскиот Полуостров, на север од најсеверната хеленска (старогрчка) област, односно Тесалија. Античките автори ја опишуваат како планинска земја, со голем број реки, богати полиња, шуми и езера и со рудни богатства. Предложено е оваа статија да се спои со статијата Кралство Македонија.   (разговор) Античка Македонија […]

Continue Reading
Back To Top