IT

Questione di fiducia

In Italia la questione di fiducia è un istituto della forma di governo parlamentare riservato al Governo, non previsto in Costituzione, ma disciplinato dai regolamenti interni della Camera[1] e, in modo più succinto, del Senato[2] nonché dalla legge n. 400/1988, la quale si limita a riconoscere al Governo la facoltà di avvalersi di tale istituto […]

Continue Reading
IT

Santuario della Verna

Il santuario francescano della Verna, situato a pochi chilometri da Chiusi della Verna, in provincia di Arezzo e diocesi di Arezzo-Cortona-Sansepolcro, all’interno del parco nazionale delle Foreste Casentinesi, Monte Falterona e Campigna, è famoso per essere il luogo in cui san Francesco d’Assisi avrebbe ricevuto le stigmate il 14 settembre 1224[1]. Costruito nella parte meridionale […]

Continue Reading
IT

Aliou Badji

Aliou Badji (10 ottobre 1997) è un calciatore senegalese, attaccante dell’Amiens in prestito dall’Al-Ahly. Aliou Badji Nazionalità  Senegal Altezza 189 cm Peso 75 kg Calcio Ruolo Attaccante Squadra  Amiens Carriera Giovanili  Casa Sports Squadre di club1 2015-2017  Casa Sports ? (?) 2017-2018  Djurgården 48 (11) 2019-2020  Rapid Vienna 29 (8)[1] 2020-2021  Al-Ahly 18 (4) 2021 […]

Continue Reading
IT

División de Honor 1997-1998 (hockey su pista)

La División de Honor 1997-1998 è stata la 29ª edizione del torneo di primo livello del campionato spagnolo di hockey su pista; disputato tra il 18 ottobre 1997 e il 24 maggio 1998 si è concluso con la vittoria del Barcellona, al suo undicesimo titolo. División de Honor 1997-1998 Competizione División de Honor Sport hockey […]

Continue Reading
IT

The Flintstone Kids

The Flintstones Kids è una serie televisiva animata prodotta da Hanna-Barbera e distribuita dalla Warner Bros. Television, basata ai personaggi della serie principale I Flintstones. Racconta, in 75 segmenti, le avventure di Fred, Barney, Wilma, Betty e Dino da piccoli. In Italia, la serie animata è stata trasmessa in chiaro su Rai 2 dal 1988 […]

Continue Reading
SQ

Ndikimi i pandemisë COVID-19 në burgje

Pandemia COVID-19 ka ndikuar në burgjet në të gjithë botën. Ka pasur shpërthime të COVID-19 të raportuara në burgje në të gjithë botën, me dendësinë e strehimit dhe qarkullimin e popullsisë së shumë burgjeve që kontribuojnë në një rrezik në rritje të kontraktimit të virusit krahasuar me popullatën e përgjithshme.[1] Grumbullimi i burgjeve dhe mungesa […]

Continue Reading
SQ

Darko Dimitrov

Darko Dimitrov (maqedonisht: Дарко Димитров[ˈdarkɔ ˈdimitrɔf] (dëgjoni); lindur më 21 janar 1973) është një prodhues i muzikës, tekstshkrues, aranzhues dhe rekord ekzekutivmaqedonas. I vlerësuar shumë për ringjalljen e skenës muzikore pop jugosllave, e cila gjithashtu ndikoi në shtetet tjera të Ballkanit, ai gjithashtu mori njohje ndërkombëtare për bashkëpunimin me shumë artistë të huaj të njohur.   […]

Continue Reading
SQ

Historia e futbollit shqiptar

Futbolli në Shqipëri ka ekzistuar para se të krijohej Federata Shqiptare e Futbollit (FSHF). Kjo është dëshmuar nga regjistrimi i ekipit në turneun e Kupës Ballkanike gjatë viteve1929-1931, i cili filloi në vitin 1929 (edhe pse Shqipëria përfundimisht kishte presion nga ekipet për shkak të konkurrencës, konkurren ghbujhhhhbby8y7t7tcën e filloi e para dhe ishte mjaft […]

Continue Reading
SQ

Piratët e Mjekërrbardhit

Piratët e Mjekërrbardhit (白ひげ海賊団 Shirohige Kaizokudan) ishin një nga ekuipazhi më i fuqishëm në botë, pasi kapiteni Edward Newgate i njohur si “Mjekërrbardhi” ishte i vetmi piratë mundi të ndeshet me Mbretin e Piratëve Gol D. Roger në një betejë.[1] Ekuipazhi ishte e ndarë në 16 divizione, çdo divizion kishte flotën e tij. Pas vdekjes […]

Continue Reading
SQ

Mafia

Mafia është një term shumë i përhapur në botë për të përkufizuar organizata kriminale. Analizat moderne të këtij fenomeni e cilësojnë mafinë si “organizatë pushteti”, duke vëne në dukje se ekzistenca e saj nuk varet nga të ardhurat e shumta nga veprimtaritë e saj ilegale, por nga bashkëpunëtorët që kanë pozita në institucione të ndryshëm […]

Continue Reading
Back To Top