FI

Roderick Murchison

Roderick Impey Murchison (19. helmikuuta1792Muir of Ord, Skotlanti22. lokakuuta1871Lontoo) oli brittiläinengeologi, joka tutkimustensa myötä otti käyttöön siluurikauden käsitteen ja vaikutti devonikauden käsitteen käyttöönottoon Adam Sedgwickin kanssa.[1]

Roderick Murchison
Henkilötiedot
Syntynyt 19. helmikuuta1792
Muir of Ord, Skotlanti
Kuollut 22. lokakuuta1871 (79 vuotta)
Lontoo
Koulutus ja ura
Tutkimusalue Geologia


   Nimikirjoitus
   Infobox OK

   . . . Roderick Murchison . . .

   Murchison oli upseeri vuosina 1807-1816 ja aloitti geologian tutkimuksen vasta 32-vuotiaana. Sen lisäksi, että Murchison teki useita geologisia matkoja sekä Isossa-Britanniassa että useissa muissa maissa, kuten Skandinaviassa, hän teki 1840-luvun alkupuolella Venäjän hallinnon toimeksiannosta geologisen tutkimusmatkan Euroopan Venäjälle ja Uralille, jonka tulokset sisältyvät suureen teokseen Russia in Europe and the Ural mountains (1845), jonka hän julkaisi yhdessä matkakumppaniensa Édouard de Verneuilin ja Alexander Keyserlingin kanssa. Hänet nimitettiin Britannian geologisen tutkimuslaitoksen pääjohtajaksi vuonna 1855, ritariksi vuonna 1863 ja baronetiksi vuonna 1866. Murchison omistautui myös maantieteen tutkimiselle ja toimi monta vuotta kuninkaallisen maantieteellisen seuran puheenjohtajana, jossa hän oli kiinnostunut David Livingstonen tutkimuksista. Hänen testamentissaan osoitettiin määräraha geologian professuurin perustamiseen Edinburghin yliopistoon. Kuninkaallisen maantieteellisen seuran perustajiin kuuluneen Murchisonin muistoksi seura myöntää Murchison-palkinnon.[1]

   Vuonna 1831 Murchison alkoi tutkia Walesin kaakkoisrajalla vanhempia sedimenttimuodostumia nähdäkseen, oliko niiden sisällä olisi mahdollista erottaa eri alajakoja. Hän esitteli tulokset sekä paleontologisesti että stratigrafisesti uraauurtavassa teoksessa The Silurian System (1839). Hänen laatimastaan siluurisen järjestelmän luokituksesta tuli erittäin tärkeä geologian alalla. Siluurisen järjestelmän määrittämistä seurasi devonisen järjestelmän määrittäminen, jonka tutkimiseen Murchison osallistui sekä Lounais-Englannissa että Reininmaalla.[1]

   Murchison oli geologien vanhaa sukupolvea ja vastusti myöhemmin yleisesti hyväksyttyä jääkausiteoriaa.[2]

   . . . Roderick Murchison . . .

   This article is issued from web site Wikipedia. The original article may be a bit shortened or modified. Some links may have been modified. The text is licensed under “Creative Commons – Attribution – Sharealike” [1] and some of the text can also be licensed under the terms of the “GNU Free Documentation License” [2]. Additional terms may apply for the media files. By using this site, you agree to our Legal pages . Web links: [1] [2]

   . . . Roderick Murchison . . .

   Back To Top