AS

মানু

মানু এগৰাকী ভাৰতীয়অভিনেতা আৰু নৃত্যশিল্পী। সৰ্ণ কদল মান্নান (১৯৯৯) অভিনয়ৰ দ্বাৰা তেওঁৰ আত্মপ্ৰকাশ পোৱাৰ পিছিত মানু অভিনয় জীৱনক বাছি লৈছিল আৰু এগৰাকী নৃত্যশিল্পী হিচাপে তেওঁৰ আবেগক আগবঢ়াই গৈ পাৰফৰ্মিং আৰ্টচ সংন্থা স্থাপন কৰে আৰু গোটেই বিশ্বত নৃত্য-গীতত অংশ লয়। ২০১১ চনত তেখেত অভিনেতা ৰজনীকান্তৰ যেতিয়া ছিংগাপুৰত অসুস্থ স্বাস্থ্যৰ পৰা পুনৰুদ্ধাৰত সহায় কৰাৰ সময়ত পুনৰুত্থিত হয়।[1][2]

মানু

মানুৰ অংকন কৰা ছবি।
জন্ম কৃষ্ণাক্ষী শৰ্মা
২৩ জুলাই, ১৯৭৮ (৪৩ বছৰ)
গুৱাহাটী, অসম, ভাৰত
শিক্ষা মানু আৰ্টচ
পেচা অভিনেতা, নৃত্যশিল্পী
সক্ৰিয় হৈ থকা সময় ১৯৯৮; ২০১৪
শৈলী কথক, ভাৰতনাট্যম, শাস্ত্ৰীয়
দাম্পত্যসঙ্গী সন্দীপ দুৰাহ

. . . মানু . . .

মানু অসমৰগুৱাহাটীত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল। তেওঁৰ দেউতাকৰ নাম আছিল এম কে শৰ্মা আৰু মাকৰ নাম আছিল প্ৰভা দেৱী।[3] তেখেত ৪ বছৰ বয়সৰ পৰা নৃত্য শিকিবলৈ লয়। তেখেত ১৯৯২ তথা ১৯৯৫ চনত যথাক্ৰমে গুৰুমোনি সিনহা সিংহ, গুৰু আৰবিন্দ কলিতা আৰু গুৰু হাজুৱাৰীৰ পৰিচালনাত তেখেত মণিপুৰী নৃত্য তথা কথক নৃত্যৰ শিক্ষা লাভ কৰে। ইয়াৰ পিছত তেখেত ভাৰতনাট্যমৰ ব্যাপক প্ৰশিক্ষণ লৈছিল আৰু তেওঁৰ গুৰ পদ্ম হৰগোপালৰ তত্ত্বাবধানত ১৯৯৫ চনত তেখেত তেওঁৰ ‘উদয়’ (Arangetram) পৰিৱেশন কৰিছিল। এখন ৰাষ্ট্ৰীয় নৃত্য ভ্ৰমণত যাত্ৰা কৰাৰ পিছত, তেওঁৰ নৃত্যৰ অনুৰাগ তেওঁক ধনঞ্জয়দেৰ পৰা প্ৰশিক্ষণ দিবলৈ চেন্নাইলৈ আনিছিল।[4] তেওঁৰ এটা নৃত্যৰ অনুষ্ঠান চোৱাৰ পিছত অভিনেতা বিবেক তেওঁক পৰিচালক সৰনৰ ওচৰলৈ নি প্ৰস্তাৱ কৰিছিল, যিয়ে ‘কাদল মান্নান’ (১৯৯৮)-ত তেওঁ প্ৰধান চৰিত্ৰত অভিনয় কৰিছিল। মানু প্ৰথমত প্ৰস্তাৱটো প্ৰত্যাখ্যান কৰে, কিন্তু তেওঁৰ মা-দেউতাই ছয় মাহমান পিছত সম্মতি জনায়।[5] চলচ্ছিত্ৰটো সাফল্য হোৱা সত্ত্বেও, মানু অভিনেত্ৰী হিচাপে নচলি বাছি বাছি নিজৰ “নৃত্য সংস্থা মানু আৰ্টচ” প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল। তেখেত বিশ্বব্যাপী নৃত্য-গীতত অংশ লৈছিল, শিবাগামী, লিভিং ট্ৰি, মাধৱী আৰু কোঞ্জুম ছালানগাইয়ৰ এটা শাস্ত্ৰীয় নৃত্য অনুষ্ঠানৰ শীৰ্ষস্থানীয় খেলুৱৈ হৈ উঠিছিল।[5]

মানুৰ বিয়া হোৱাৰ পিছত, তেখেত ছিংগাপুৰলৈ গুচি যায় আৰু ২০১১ চনত সংবাদ মাধ্যমত আকৌ আত্মপ্ৰকাশ পায়, যেতিয়া তেখেত ‘ছিংগাইল কুৰুক্ষেত্ৰম’ ভাৰতীয় নামেৰে এখন ছিংগাপুৰীয়া চলচ্চিত্ৰ প্ৰচাৰ কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত অসুস্থতা পৰা ৰজনীকান্তৰ পুনৰদ্ধাৰত সহায়তাত জড়িত আছিল। চলচ্চিত্ৰটোৰ প্ৰযোজক ৰজনীকান্ত তেওঁৰ ঘনিষ্ঠ আছিল, আৰু ছিংগাপুৰত থকা সময়ত মানুক অনুৰোধ কৰিছিল যে তেখেত অভিনেতাৰ চোৱা-চিতা কৰে যেন।[6] সেই বছৰত, তেখেত এজুথাথা কধাই (Ezhuthatha Kadhai) নামৰ এখন টেলিফিল্মৰ চিত্ৰগ্ৰহণ কৰিবলৈ শ্ৰীলংকাত গৈছিল আৰু কলম্বোৰ এখন মেডিকেল কেম্পত তেওঁৰ পতী সন্দীপ দুৰাহ (এগৰাকী কেঞ্চাৰ ছাৰ্জন আছিল)।[7] তেখেত চেন্নাইৰভীষ্ম, দি গ্ৰাণ্ডছাৰ, দি পিতামহ প্ৰযোজনাত সহায় কৰিছিল, য’ত পৰিচালক কে বালচন্দ্ৰ, ৰজনীকান্ত আৰু অভিনেতা বিবেক উপস্থিত আছিল।[8] তেখেত তেওঁৰ দ্বিতীয় তামিল চলচ্চিত্ৰ, এনা ছাথাম ইন্দা নেৰাম (২০১৪) ত অভিনয় কৰি আত্মপ্ৰকাশৰ ষোল্ল বছৰ পিছত চতুষ্পদৰ মাকৰ ভূমিকাত অভিনয় কৰিছিল। চলচ্চিত্ৰ পৰিচালক গুৰু ৰমেশ তেওঁক স্ক্ৰিপ্ট বৰ্ণানা কৰিছিল আৰু তেখেত প্ৰাথমিকভাবে তেওঁক জনাইছিল যে তেখেত চলচ্চিত্ৰত অভিনয় কৰিবলৈ আগ্ৰহী নহয়। পিছত তেখেক তেওঁক আৰু ছিংগাপুৰ ভিত্তিক নাট্য অভিনেতা পুৰৱালান অভিনেতা ৰজনীকান্তৰ লগত সাক্ষাৎ কৰিবলৈ যায় আৰু তেওঁৰ স্ক্ৰিপ্টটো তেওঁৰ সমূখত বৰ্ণনা কৰিছিল। ৰজনীকান্তৰ পৰামৰ্শত অৱশেষত মানু চলচ্চিত্ৰ অভিনয় কৰিবলৈ মানি লৈছিল,[9] যদিও তেওঁৰ একমাত্ৰ উদ্বগ আছিল “চাৰি সাত বছৰৰ সন্তানৰ মাক” অভিনয় কৰা উচিত, যিটো মানুৰ বাবে সমস্যা নাছিল। চলচ্চিত্ৰটোত এটা লো-প্ৰ’ফাইল মুক্তি পাইছিল আৰু বক্স অফিচত বেয়া অভিনয় কৰিছিল।[10]

. . . মানু . . .

This article is issued from web site Wikipedia. The original article may be a bit shortened or modified. Some links may have been modified. The text is licensed under “Creative Commons – Attribution – Sharealike” [1] and some of the text can also be licensed under the terms of the “GNU Free Documentation License” [2]. Additional terms may apply for the media files. By using this site, you agree to our Legal pages . Web links: [1] [2]

. . . মানু . . .

Back To Top