AS

তৰা (অসমীয়া চলচ্চিত্ৰ)

তৰা (ইংৰাজী: Tora) হৈছে জাহ্নু বৰুৱাৰ দ্বাৰা পৰিচালিত এখন অসমীয়া চলচ্চিত্ৰ। চলচ্চিত্ৰখনৰ প্ৰযোজনা চিলড্ৰেনছ ফিল্ম ছ’ছায়টি, ইণ্ডিয়াৰ। ২০০৪ত এই ছবিখন মুক্তি দিয়া হয়।[1] ২০০৩ চনত অনুষ্ঠিত হোৱা ৫১তম ৰাষ্ট্ৰীয় ফিল্ম এৱাৰ্ডছত এই চলচ্চিত্ৰখনে শিশুৰ বাবে শ্ৰেষ্ঠ চলচ্চিত্ৰৰ বঁটা (Best Children’s Film award) লাভ কৰে।[2][3]

২০০৪ filmসাঁচ:SHORTDESC:২০০৪ film

তৰা

চলচ্চিত্ৰখনৰ এটা স্ক্ৰীনশ্বট
পৰিচালক জাহ্নু বৰুৱা
সংলাপ জাহ্নু বৰুৱা
প্ৰযোজক চিলড্ৰেনছ ফিল্ম ছ’ছায়টি, ইণ্ডিয়া
অভিনয়ত মৃগাক্ষী
অনুপ হাজৰিকা
অতুল পাচনি
চিত্ৰগ্ৰহণকাৰী পি. ৰঞ্জন
সম্পাদনা শিৱাজী চৌধুৰী
সংগীত পৰিচালক ৰীতা দাস
ৱাই. এছ. মূল্কী
পৰিবেশক চিলড্ৰেনছ ফিল্ম ছ’ছায়টি অফ ইণ্ডিয়া
মুক্তি
২০০৪ (2004)
দৈৰ্ঘ্য
৬৩ মিনিট
দেশ  ভাৰত
ভাষা অসমীয়া ভাষা

. . . তৰা (অসমীয়া চলচ্চিত্ৰ) . . .

চলচ্চিত্ৰখনৰ কাহিনী অসমৰ এখন গাঁৱৰ দুটা প্ৰতিৱেশী পৰিয়ালৰ ওপৰত কেন্দ্ৰিত। দুয়োটা পৰিয়ালৰ মাজত ভাল সম্বন্ধ আছিল। চলচ্চিত্ৰখনৰ মূল চৰিত্ৰ হৈছে “তৰা”, এজনী সাত বছৰীয়া ছোৱালী। তাই দেউতাক (পূৰ্ণ) আৰু মাক (জোনাকী)ৰ লগত থাকে। আনটো পৰিয়াল হৈছে নৱ আৰু দেৱ নামৰ দুজন ভাতৃ। দুয়ো শয্যাগত মাকৰ সৈতে বাস কৰে। এদিন এটুকুৰা মাটিক কেন্দ্ৰ কৰি দুয়োটা পৰিয়ালৰ মাজত কাজিয়া লাগিল। এই কাজিয়াখন মীমাংসা কৰাত তৰাৰ ভূমিকাই হৈছে চলচ্চিত্ৰখনৰ মূল কাহিনী।[1]

২০০৪ চনৰ ১৫ আগষ্টত ধেমাজিত হোৱা বোমা বিস্ফোৰণত মৃত্যু হোৱা শিশুসকলৰ নামত পৰিচালক জাহ্নু বৰুৱা-ই এই চলচ্চিত্ৰখন উৎসৰ্গা কৰে।[4]

ক্ৰম অভিনেতা / অভিনেত্ৰীৰ নাম চৰিত্ৰ
মৃগাক্ষী তৰা
অনুপ হাজৰিকা তৰাৰ পিতৃ
ইন্দ্ৰানী চেতিয়া তৰাৰ মাতৃ
প্ৰতিভা চৌধুৰী আইতাক
অতুল পাচনি শিক্ষক
দীন বৈশ্য আৰক্ষী
আবতোশ ভূঞা খুড়াক
সুকন্যা খাৰঘৰীয়া ……
অৰুণ হাজৰিকা তৰাৰ দেউতাকৰ সহপাঠী

. . . তৰা (অসমীয়া চলচ্চিত্ৰ) . . .

This article is issued from web site Wikipedia. The original article may be a bit shortened or modified. Some links may have been modified. The text is licensed under “Creative Commons – Attribution – Sharealike” [1] and some of the text can also be licensed under the terms of the “GNU Free Documentation License” [2]. Additional terms may apply for the media files. By using this site, you agree to our Legal pages . Web links: [1] [2]

. . . তৰা (অসমীয়া চলচ্চিত্ৰ) . . .

Back To Top